NORCE – NORUT

O NORCE

NORCE to jeden z największych niezależnych instytutów badawczych w Norwegii, zatrudniający ponad 800 pracowników z całego świata. Główne biuro NORCE znajduje się w Bergen, a grupa ma silną pozycję w Alta, Tromsø, Bardu, Bodø, Haugesund, Randabergu, Stavanger, Kristiansand, Grimstad i Oslo. Najwięksi interesariusze w NORCE to University of Bergen, University of Stavanger, University of Agder oraz UiT The Arctic University of Norway.NORCE Norwegian Research Centre AS to nazwa prawna firmy.

Czerpiąc z wiedzy specjalistycznej w wielu dziedzinach i o wysokim kalibrze, NORCE jest wyjątkowo wyposażone, aby dostarczać nową wiedzę i innowacyjne rozwiązania w swoich sześciu głównych obszarach badawczych.

  1. Klimat
  2. Energia
  3. Środowisko
  4. Zdrowie
  5. Nauki społeczne
  6. Technologia

NORCE jest wiodącą instytucją w Norwegii zajmującą się rozwojem powietrznych i morskich dronów nawodnych, systemów i usług czujników opartych na dronach. Działania obejmują opracowywanie niestandardowych platform dronów, systemów sterowania, systemów komunikacji, czujników oraz zapewnienie zdatności do lotu i zdatności do żeglugi. NORCE ma szczególne kompetencje w zakresie teledetekcji przy użyciu systemów optycznych i radarowych na pokładzie dronów, załogowych statków powietrznych i satelitów. NORCE obecnie użytkuje samolot badawczy na stałe stacjonujący w Longyearbyen na Svalbardzie (https://www.norceresearch.no/en/insight/verdens-forste-passasjerfly-for-miljoovervaking-er-norsk)